Kalkės plačiai naudojamos tokių modernių statybinių medžiagų, kaip akytojo betono blokelių, silikatinių blokų ar plytų gamyboje. Šios medžiagos yra vertinamos, nes jos turi puikių šilumos ir garso izoliacinių savybių ir lengvai panaudojamos.
Gaminant akytojo betono blokelius, negesintos kalkės reaguoja su vandeniu ir šarminėje terpėje kartu su aliuminio milteliais generuoja vandenilio burbuliukų susidarymą, kurie sukelia blokų masės tūrio didėjimą. Blokai yra kaitinami autoklave, kur skatinama reakcija tarp kalcio ir smėlio. Susidarę silikatai suteikia papildomo stiprumo.
Silikatinės plytos yra gaminamos sumaišant negesintas kalkes su smėliu (silicio dioksidu). Plytos specialiais presais formuojamos ir tada kaitinamos autoklave, taip skatinamos silikatų susidarymo reakcijos tarp kalkėse esančio kalcio oksido ir smėlio. Susidaro stiprus "dirbtinis akmuo“ t.y. silikatinis blokas arba plyta.
Kalkinių skiedinių gamybai
Kalkės - laiko patikrinta statybine medžiaga.
Kalkiniai statybiniai skiediniai yra viena iš seniausių statybinių medžiagų. Jie nuo senų laikų buvo gaminami iš vietinių žaliavų ir naudojami įvairių statinių statybai. Šių skiedinių sudėtyje visais laikais neapsiėjo be rišamosios medžiagos – kalkių ir užpildų, dažniausiai smėlio.
Statybininkai pasinaudoja rišamosiomis ir plastiškumą suteikiančiomis kalkių savybėmis. Statybinių kalkių skiediniai dažnai naudojami kaip mūro ir tinko mišiniai pastatų apdailai. Kalkių skiediniai naudojami baltinti įvairių formų sienas ir tuo pačiu metu jie dezinfekuoja patalpas.
Kelių pylimų ir dangų grunto stabilizavimas kalkėmis
Kalkės naudojamos gruntui stabilizuoti tiesiant kelius, kai grunto drėgnis sumažinamas, naudojant negesintas kalkes. Šis metodas yra gana efektingas. Tada ne tik sumažėja grunto drėgnis, bet ir pagerėja jo struktūra, padidėja stipris.
Užsienyje šis būdas labai paplitęs ir yra gana efektyvus. Šiuo metu ir Lietuvoje vis plačiau naudojamas. Įterpiamų kalkių kiekis priklauso nuo grunto drėgnio (paprastai dedama apie 3 proc.).
Panaudojus kalkes ir sumažinus grunto drėgnį, žymiai pagerėja grunto struktūra, padidėja jo stipris. Jei gruntas silpnas, kalkių įterpti ir jas išmaišyti reikia iki 40 cm gylio. Pavyzdžiui, prieš pradedant tvarkyti prekybos centrus ar terminalus, išlyginamas gruntas, paruošiamas pagrindas, ir visas plotas ištisai stabilizuojamas. Tokiu būdu, galima ploninti visas kitas konstrukcijas.
Įterpus kalkių, esant atitinkamai drėgmei, gaunamas pagrindas, kuris prilygsta žemos klasės betonui. Galingas traktorius su prikabintomis frezomis pritaikomas gruntui stabilizuoti. Tai visiškai atitinka stabilizavimo darbams keliamus reikalavimus.
© 2008 UAB "Vedrana". |