MEDINĖS GRANULĖS, SAULĖGRĄŽŲ GRANULĖS, LINO SPALIŲ GRANULĖS, KURO GRANULĖS, PJUVENŲ GRANULĖS neribotais kiekiais tieiai iš gamintojo
Medienos granulės - švarus, ekologiškas ir tausojantis aplinką, biokuro šaltinis. Gaunamas iš biomasės ir atliekų. Tai vienas iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Biokuras yra pigesnis už skystąjį kurą, todėl namus šildyti šiuo kuru yra efektyviau.
Granulės gaminamos iš medienos čipsų, pjuvenų ar drožlių, kitos granulės gaminamos iš šiaudų, grūdų ar saulėgrąžų lukštų ir kitos „žaliosios masės“. Jos taip pat kaip ir briketai, gaminami specialios įrangos pagalba, aukštu slėgiu suspaudžiant masę. Gamybos procese nenaudojami jokie papildomi chemikalai. Kūrenant granules į aplinką neišskiriamos gamtai kenksmingos medžiagos. Šiluminė vertė 4100 - 4300 KKal/kg. Visi granulių degimo produktai įsisavinami augalų, tokiu būdu sukuriamas uždaras biologinis ratas.
Medienos granulės turi būti sausos, be priemaišų, kietos, netrupančios, be svetimkūnių ir drožlių nuobirų. Jas reikia laikyti sausoje patalpoje, kad negautų tiesioginės drėgmės. Granulės sugeria menkiausią drėgmę, išbrinksta ir vėl virsta drožlėmis. Per granuliavimo procesą dėl didelio slėgio ir aukštos temperatūros drėgmė išgaruoja, dėl to pagamintos medžio granulės drėgmė yra vidutiniškai tarp 8 ir 10 %. Atvirai granules galima laikyti kelis mėnesius, oro drėgmė jas veikia lėtai. Į polietilenines pakuotes sufasuotų granulių laikymo laikas neribotas.
Geriausios yra šviesiosios, medienos spalvos granulės. Po jų sudeginimo lieka mažiausiai pelenų, nes jos pagamintos iš švarios bežievės išdžiovintos medienos obliuotų skiedrų arba susmulkintų jų atraižų. Smėlio spalvos ir rudo atspalvio granulės gali būti tokios pat geros kaip šviesiosios, tačiau jos pagamintos iš drėgnų pjuvenų, kurios prieš granuliavimo procesą džiovinamos, dėl to mediena truputį oksiduojasi ir įgauna tamsesnį atspalvį. Kuo granulės tamsesnės ir pilkesnės, tuo didesnė rizika, kad jos turi didesnį nedegančių pelenų kiekį, kuris po medienos masės sudegimo lieka degiklyje, taigi šį teks dažniau valyti. Pelenų ir smėlio kiekis 0,5% - 1,5% iš sudegintos talpyklos.
Viena iš kieto kuro katilų evoliucijos žingsnių yra granuliniai katilai (pellet boiler). Granuliniai katilai gali būti kūrenami pjuvenų granulėmis, smulkios frakcijos anglimi, grūdais, saulėgrąžų lukštais ir t.t. Pagrindinis granulinių katilų privalumas, sąlyginai nebrangus kuras (nors ir brangesnis už klasikinį kietąjį kurą malkas ar anglį), aukštas automatizacijos lygis (katilas gali turėti automatinį degiklį, degimo procesas yra valdomas kompiuteriu), sąlyginai nedideli įrengimo kaštai (~15 tūkst. Lt). Tačiau neapseinama be trūkumų - kurą reikia sandėliuoti sausose patalpose, kurą reikia užpilti į katilo bunkerį kas 4-7 dienas, reikia kratyti pelenus kas 5-7 dienas, o katilą reikia valyti kas 10-20 dienų.
Šiuo metu granulinis katilas vienas rimtesnių kandidatų vietoj mano esamo KKK Viadrus. Taigi, pirmiausia norisi išsiaiškinti visas galimas problemas ir šių katilų trūkumus. Skaitydamas įvairius forumus aptikau keletą dažnai pasitaikančių problemų. Dažniausiai problemas sukelia netinkamų savybių kuras.
MEDINĖS GRANULĖS, SAULĖGRĄŽŲ GRANULĖS, LINO SPALIŲ GRANULĖS, KURO GRANULĖS, PJUVENŲ GRANULĖS, GRANULINIS KURAS
Apie medienos pjuvenų granules
Tai ekologiškai švarus kuras. Granulės gaminamos iš pjuvenų, drožlių ir skiedrų, kurios sumalamos, išdžiovinamos, supresuojamos ir suformuojamos į 8 mm diametro 1-3 cm ilgio cilindrinius gabaliukus. Granulių gamybos procese naudojamos medžio pjuvenos bei drožlės, jokie papildomi komponentai nemaišomi. Teorinis granulių kaloringumas yra 4200 Kcal/kg. Tačiau toks kaloringumas pasiekiamas tik laboratorinesmis sąlygomis, praktikoje gi kokybiškų granulių kaloringumas yra maždaug 3875Kcal/kg. Lietuvių granulių gamintojų deklaruojamas produkto kaloringumas svyruoja nuo 4200Kcal/kg iki 4700Kcal/kg. Dėl granulių savybių jos yra linkę traukti drėgmę iš aplinkos, taigi jas laikant netinkamomis sąlygomis (lauke ar drėgnose patalpose) jos įgeria aplinkos drėgmę, dėl ko sumažėja jų kaloringumas. Todėl perkant granules yra būtina pasidomėti kokiomis sąlygomis jos buvo laikomos prieš pateikiant pirkėjui.
Granulių vienos tonos kaina Lietuvoje svyruoja nuo 500Lt iki 600lt.
Granulinių katilų rūšys ir klasifikavimas
Šiuo metu granulinių katilų pasiūla Lietuvoje gana didelė - galima rinktis Lietuviškus, Latviškus, Lenkiškus, Čekiškus, suomiškus katilus. Katilai skiriasi ne tik kaina bet ir techninėmis savybėmis, garantijos sąlygomis.
Pagal technines savybes katilus galima skirstyti į šias rūšis:
Granuliniuose katiluose yra diegiamos įvairios šildymo automatizavimo technologijos:
© 2008 UAB "Vedrana". |